|
Poetycka zabawa w czarnoksięstwo
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5599 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Jeśli chcesz zainteresować swoich uczniów poezją- zapraszam do przeczytania konspektu poświęconego utworowi Zbigniewa Herberta ,,Pudełko zwane wyobraźnią". To pomysł na zabawę w poezję przy pomocy odrobiny wyobraźni...
Temat: Poetycka zabawa w czarnoksięstwo- na podstawie wiersza Zbigniewa Herberta Pudełko zwane wyobraźnią.
Cel ogólny: Poznanie metaforycznego sensu wiersza Herberta. Cele operacyjne:
Uczeń:
- poznaje metaforyczny sens wiersza Herberta,
- nazywa uczucia, wrażenia,
- analizuje utwór liryczny,
- wyróżnia obrazy poetyckie,
- określa nastrój,
- wyróżnia środki artystyczne i ich funkcje.
Metody: Poszukująca- analizy utworu poetyckiego, Poszukująca- rozmowy poszukującej. Poszukująca- dramy Burzy mózgów
Środki dydaktyczne: Słownik języka polskiego Tomiki wierszy Herberta
Formy pracy: Zespołowa Grupowa
Tok lekcji:
- Zabawa w skojarzenia- kilku uczniów wypowiada kolejno po jednym rzeczowniku, kojarzącym się z poprzednim.
- Uczniowie w parach układają historyjkę o fantastycznej (baśniowej) treści.
- Prezentacja wiersza Herberta Pudełko zwane wyobraźnią.
- Wyróżnienie nastroju: łagodny, spokojny, sielankowy, usypiający.
- Wyróżnienie obrazów poetyckich i w jaki sposób te obrazy powstają: zaklęcia poetyckie-
zastukaj palcem w ścianę
zaświstaj cienko chrząknij znacząco zamknij oczy
- Wyszczególnienie środków artystycznych
- onomatopeja (zastukaj, zaświstaj, chrząknij)- uczniowie mogą naśladować dźwięki.
- epitet- dębowy klocek
- uosobienia- kukułka wywoła drzewa; rzeka zwiąże góry z dolinami; pobiegnie rzeka
- porównania- domki żółte jak kostki do gry
- W jakim celu poeta stosuje środki stylistyczne? Chce oddać nastrój osoby mówiącej w wierszu, tworzy to pewien nastrój kołysanki, bajki na dobranoc, która koi- jest relaksem.
- O czym marzy podmiot liryczny?- O rzeczach prostych zwyczajnych, przyrodzie, spokoju.
- Dlaczego autor wybrał zwyczajność? Jest to źródło prawdziwego szczęścia, tkwi ono w rzeczach najprostszych, najprostszych kontakcie z przyrodą, w atmosferze spokojnego domu.
- Jak zinterpretować tytuł wiersza? Wyobraźnia to zaczarowana szkatułka.
- Jaką rolę pełni wyobraźnia w naszym życiu? Jest bezcennym darem każdego człowieka, stanowi źródło poetyckiej twórczości, może pomóc w przezwyciężaniu codziennych trosk
- Sprawdzenie hasła wyobraźnia w Słowniku języka polskiego.
- Praca domowa
- Spróbuj napisać wiersz.
- Gdybym był w posiadaniu zaczarowanego pudełka…
Katarzyna Pietrzyk
|
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|